In Partnership with AOL Search

DMOZ

Spam Gönderiler

Spam aynı sitenin bir kategoriye birden çok defa yollanması, ya da birden çok ve uygunsuz kategorilere seri olarak yollanması, ya da DMOZ Gönderi Kuralları'na başka şekillerde aykırı düşerek normal DMOZ aktivitelerine engel olması sonucu oluşur.  Site sahiplerinin başvurduğu hilelerden biri siteleri eklerken birden fazla ama sonuçta aynı sayfaya giden URL yazmaktır. Örneğin, hem www.wondersteaks.com hem de www.steaksareus.com adresi aynı sayfaya yönlendirdiği halde Wonder Steak şirketi bu iki adresi de listeletmek isteyebilir. Aynı şekilde şirketler bazen tek bir siteye ait benzer sayfaları veya bu sitenin farklı bölümlerini listeletmeye çalışabilirler (Biz buna "derin bağlaçlama" diyoruz). Amaçlarımızdan biri de DMOZ'u olabildiğine spam'sız tutmaktır. Editörlerin sürekli olarak gözlerini açık tutmaları ve spam olasılığı olan siteleri aktif olarak incelemeleri, bu amaca ulaşmamız açısından çok önemlidir.

Sürekli ve ısrarlı bir şekilde dizine spam gönderen sitelerin dizine yaptıkları gönderiler engellenecek ve siteleri dizinden silinecektir. Spam yapanlarla ortaklık halinde olduğu bilinen siteler de aynı şekilde silinebilir ya da yeni gönderi yapmaları engellenebilir. Eğer kategorilerinizde spam'e rastlarsanız bu gönderileri yapan kullanıcıya yazarak politikamızı açıklayabilirsiniz. Bu kullanıcıları ayrıca Gönderi Yönergemize yönlendirerek karışıklıkların giderilmesini sağlayabilirsiniz. Eğer kullanıcıya e-posta yazmaya karar verirseniz kibar bir dil kullanmaya özen gösterin. Kaba veya küfür dolu sözler sarf etmeniz veya kullanıcıyı tehdit etmeniz kesinlikle uygunsuzdur. İletişiminizde sizin DMOZ çalışanlarını temsil etmediğinizi vurgulamayı unutmayın. Eğer bu konuda kendinizi rahat hissetmiyorsanız staff@dmoz.org adresine "DMOZ Spam" başlıklı bir mesaj atın. DMOZ Personeli gerekeni yapacaktır.

Bazı durumlarda sitelere ait "derin bağlaçlar" listelenebilir. Bu tür siteler kaliteli ve özgün içeriğe sahip olmalı ve kategoriye büyük değer katıyor olmalıdır. Bu uygulamanın bir kural değil istisna olduğunu hiçbir zaman unutmayın.