In Partnership with AOL Search

DMOZ

Siteye Özel Yönergeler

Aşağıda belirli türdeki siteleri eklemekle direkt olarak ilgili bazı kurallar verilmiştir.  Bu kurallar DMOZ'a eklenen materyalin dizinin amaçlarına uygun olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Yetişkin Siteleri

Yetişkin (Adult) kategorisi çocuk korumalı tarayıcıların dizinin bu bölümüne erişimini engellemek için PICS etiketleri içerir. Yetişkin kategorisi DMOZ anasayfasında görülmez ve kullanıcı sadece "yetişkinler için" olarak tanımlanan bir terim girmeden veya gelişmiş arama yapmadan arama sonuçlarında gösterilmez.  Tüm erotik içerikli siteler Yetişkin kategorisinde listelenmelidir.  Kategorinizde listelenmiş yetişkin içerikli bir site bulursanız, veya kategorinize bu tarz site gönderisi alırsanız, onları uygun yetişkin kategorisine taşıyın.   Yetişkin içerik hakkında detaylı bilgi için resmi Yetişkin Yönergesi'ni ve Yetişkin SSS'yi okuyabilirsiniz.

Çocuklar ve Gençler Siteleri

Çocuklar ve Gençler kategorisi kendi topluluk yapısı ve yönergeleri olan tamamen izole bir dizindir. 18 yaşından küçükleri ilgilendiren siteler her iki dizinde de listenebilirler.

Adresleri Derin Bağlaçlama

Derin Bağlaçlama (deeplinking) bir sitenin alt sayfalarına bağlaç verme işlemine verilen isimdir.

Genel Kural: Kategorilerin çok büyük bir çoğunluğunda derin bağlaç yaratmak kural olarak değil, istisna olarak algılanmalıdır. Ancak söz konusu kategori için son derece yararlı ve özgün içerik sağlayan sayfalar için derin bağlaç kullanılabilir. Ne tür sitelerin derin bağlaçlanabileceği ya da ne tür kategoriler için derin bağlaçların kullanılabileceği konusunda katı bir kural yoktur. Bazı siteler ve kategoriler için bu uygulama DMOZ'a çok değerli katkılarda bulunabilir (örneğin hakkında çok kısıtlı bilgi olan bir kategori için bulunabilen en yararlı bilgiler sitenin derinliklerinde yer alıyorsa). Ancak editörler bu tür bağlaçları kullanırken çok dikkatli ve tutucu olmalıdırlar. Eğer bir derin bağlaç konusunda kendinizden emin değilseniz bu konuda tecrübeli bir başka editöre, örneğin bir meta veya editall'a, danışmaktan çekinmeyin. Derin bağlaçlar DMOZ personeli tarafından gözden geçirilebilir ve değiştirilebilir.

Bir Adresin Mükerrer Listelemesi

Çoğu durumda bir sitenin DMOZ'da yalnızca bir kategoride listelenmesi yeterlidir. Ama bazı nadir durumlarda bir site birden çok kategoride kaydedilebilir. Bu uygulama sadece içeriği oldukça geniş ve bir kategoriye sığdırılamayacak, çok değerli araştırma bilgileri veya konuları içeren sitelerle sınırlanmalıdır. Ayrıca, bazı siteler hem Bölgesel hem de Konu başlığı altında listelenebilir (Örnek: Bir spor takımı). Ama bir siteyi birden fazla kere listeleme bir istisnadır, kural değil.

Birden çok listelenebilecek sitelere bir kaç örnek:

Infoplease Çocuk Almanağı - Çocuklar için geniş bir kaynak. Spor, eğlence, coğrafya, tarih, biyografi, eğitim ve sağlık gibi binlerce konu hakkında ödev yardımı ve gerçeklerini bulabilirsiniz.

Homefair.com - Emlak konusunda çeşitli bilgi. Yaşam kalitelerini karşılaştıran bir hesap makinesi içerir. Yeni bitmiş ev almak isteyenlere hangisini alabileceğinizi hesaplamak için hesap makinesi, eşya taşıma bedellerini hesaplayan bir hesap makinesi.

İngilizce Olmayan Siteler

İngilizce dışındaki dillerde hazırlanmış siteler World altında en uygun eşdeğer kategoride listelenmelidir. İngilizce olmayan ve World dışında bir kategoride yer alan tüm siteler World altında yer alan uygun bir kategoriye taşınmalıdır. Örneğin Arts/Music/Bands_and_Artists/ altında yer alan İspanyolca bir site World/Español/Artes/Música/Bandas_y_Artistas kategorisinin incelenmemişler listesine gönderilmelidir. Sitenin hangi kategoriye gönderileceğini bulamıyorsanız, not alanında sitenin neden taşındığını belirterek uygun bir üst seviye World/(Dil) kategorisine gönderebilirsiniz.

İngilizce bir kategoride ilgili World kategorilerine bağlantı verilebilir. Diğer dillerdeki eşdeğer kategorilere bağlantı vermek için, kategori düzenleme sayfasındaki "Alternatif Dilleri Düzenle" bağlantısına tıklayın. Kutuya bağlantı vermek istediğiniz kategorinin yolunu girin, ve Güncelle düğmesine basın. Bağlantı hem kategori düzenleme hem de genel halka açık sayfalarda o dilin adı olarak görünecektir.

Çok Dilli Siteler

Bir sitenin içeriği birden fazla dilde sunuluyorsa, o site birden fazla dil kategorisinde listelenebilir. Örneğin, site İngilizce, Almanca ve Fransızca ise, o site hem bir İngilizce kategoride, hem de World/Deutsch ve World/Français kategorilerinde listelenebilir.  Çok-dilli bir siteyi listelerken, sitenin ana girişi yerine o dile ait giriş sayfasını eklemeniz tercih edilir.

Örnek olarak:  http://www.service-public.fr/ Fransızca yazılmış bir sayfadır. Sayfanın sağ üst köşesinde İngilizce yazılmış bir sürüme bağlantı vardır: http://www.service-public.fr/accueil/english.html

http://www.service-public.fr/ uygun bir World/Français kategorisine eklenebilir ve
http://www.service-public.fr/accueil/english.html de dizinin uygun bir İngilizce bölümüne eklenmelidir (örneğin Regional/Europe/France/Government)

Erişim İçin Şifre Gereken Siteler

Tüm siteler dizine eklenmeden önce etraflıca incelenmelidir ve bu kural şifre gereken siteler için de geçerlidir. Bu durumu açıklayarak size erişim izni vermesi için, dizine eklenmek istenen sitenin yetkilisiyle irtibat kurabilirsiniz. Bazı Yetişkin siteleri erişimi kontrol etmek için AVS adı verilen özel bir sistem kullanırlar. Eğer bu tür bir siteyle karşılaşırsanız inceleme yapmak için gereken bilgileri Yetişkin kategorisi üst editörlerinden yada ilgili meta editörlerinden edinebilirsiniz.

Bir siteyi incelemek için üst editörlerden yada site sahibinden edindiğiniz erişim şifresi hiçbir şekilde editör notlarına yazılmamalı ve başka amaçlar için kullanılıp dışarıya sızdırılmamalıdır. Size güvenilerek paylaşılan şifreleri amacı dışında kullanmanız size duyulan güvenin kaybolmasına ve editörlükten çıkarılmanıza neden olacaktır.