In Partnership with AOL Search

DMOZ

Düzenleme Üslubu Yönergeleri

Yönergelerin bu bölümünde uygun başlık ve açıklama eklemenin nasıl yapılması gerektiği anlatılmaktadır. Doğru şekilde hazırlanmış başlık ve açıklamalar, dizin kullanıcılarını listelenen siteleri ziyaret etmek zorunda bırakmadan aradıkları bilginin hangi sitede olduğuna karar vermelerine yardımcı olur. Listelenen her site bu anlamda uygun bir başlığa ve açıklamaya sahip olmalıdır. Editör olarak deneyim kazandıkça kullanıcılar tarafından gönderilen başlık ve açıklamaları yeterli bulmayacak, çoğu zaman meta takılarından veya kullanıcı gönderilerinden gelen başlık ve tanımlamaları yeniden düzenlemeniz gerektiğini farkedeceksiniz..

Doğru Adresi Listelemek

İlgili Yönerge: Yönlendirmeler ve "Gizli" URLler

Başlıklar

Başlık hem kısa hem de aydınlatıcı olmalıdır. Eğer türetilmiş bir başlık tanımlamakta yetersiz kalıyorsa diğer seçenek site ziyaret edildiğinde görünen başlık olabilir. Aşağıda dikkat etmeniz gereken diğer noktaları bulacaksınız.

Başlık örnekleri

Kötü: Tata Sosyal Bilimler Enstitüsü: Medya Ve İletişim Birimi
İyi: Tata Sosyal Bilimler Enstitüsü: Medya ve İletişim Birimi

Kötü: Gezegen Dünya - Galaksilere, aylara, güneşlere, kara deliklere ve gezegenlere hoşgeldiniz.
İyi: Gezegen Dünya

Kötü: İSTANBUL VALİLİĞİ
İyi: İstanbul Valiliği

Başlık Örnekleri

Açıklamalar

Açıklama site hakkında özel bilgi verir. "Sanatçının eserleri, biyografisi, şarkı sözleri, röportaj ve ses örnekleri içeren geniş kapsamlı bir site." gibi bir site açıklaması, "Sanatçı hakkında bir site. Güzel tasarım" tanımından daha faydalı olacaktır. Kullanıcılar istedikleri siteyi açıklamalarından seçebilmelidir.

Doğru Açıklamalar:

Müzik örnekleri: (Başlık grubun yada şarkıcının adı olmalıdır.)
Abdominal Snowmen - Real Audio klipler, grup bilgisi,gösterimler, şarkı açıklamaları, ve şarkı listesi.
Reyes Jr, Walfredo - Santana ve Steve Winwood için de çalan dünyaca ünlü baterist. Fotoğraf galerisi, seyahat programı, biyografi, diskografi içerir.
(Not: Eğer artistin kendi kategorisi varsa başlıkta adını soyadını yazmanıza gerek yoktur. Bunu sadece eğer şarkıcının kendi kategorisi yoksa yapın.)

Spor örnekleri:
Seattle Mariners - Takımın video görüntüleri, ürün satışı, yeni stadyum hakkında bilgi, ekran koruyucuları, maç sonuçları, fikstür, real audio canlı maç yayını gibi hizmetler veren internet sitesi.

DMOZ Editör Notları

Bu bölüm bir editörün diğer editörlerin bilgilendirilmesi amacıyla site hakkında notlar düşelmesi amacıyla kullanılır.

Bu alanın doğru kullanımını gösteren örneklerden bazıları:

Site eklenirken, silinirken, başka bir dizine gönderilirken, yada URL değiştirilirken sistem otomatik olarak notlar düşmektedir. Yine de bilgi verici notlar eklemeniz siteyle sizden sonra uğraşacak editörler için faydalı olacaktır. Site silme işleminde açıklayıcı bir not mutlaka yazılmalıdır.

Bookmarkletler sıklıkla kullanılan belli başlı not mesajlarının eklenmesini kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuşlardır.

Tarih Sıralaması

Sitelerin büyük çoğunluğu için bu alan boş bırakılacaktır. Tarih alanı ancak medya referansı, makale, araştırma gibi zaman aşımına uğrayabilecek siteler için kullanılır. Tarih yazılan bir site buna göre sıralanır, alfabetik olarak değil. Tarihi olan siteler yıldızlanamaz.

Tarih alanı sitenin girildiği veya son kez denetlendiği tarihi belirtmek için, yada diğerlerinden kötü olduğunu işaretlemek için kullanılamaz.

Yıldızlı Siteler

Bir kategoride diğer sitelerle karşılaştırıldığında öne çıkan ve bir konuda en faydalı olduğuna inanılan siteler Yıldızlı Site olarak işaretlenebilir.Normal koşullarda en iyi site yıldızlandığından, her kategoride sadece bir tane yıldızlı site olur. Ancak bazı durumlarda iki yıldızlı site uygun olabilir.

Bir editörün kendi sitesini yada herhangi bir ilişkisi olduğu bir siteyi yıldızlaması DMOZ kurallarına aykırıdır. Bu tür durumlar editörlükten uzaklaştırma için neden olarak görülür. Bu konuda daha fazla bilgi için Çıkar Çatışmaları bölümüne bakabilirsiniz.

Not: Lütfen, kategorinizin altında "Editörün Seçtikleri" başlığında yeni bir dizin açacağınıza, yıldızlama işlemini bu amaç için kullanın.

Site yıldızlama uygulamaları hakkında daha fazla bilgi için bu makaleyi okuyabilirsiniz.