In Partnership with AOL Search

DMOZ

Çıkar Çatışmaları

DMOZ ticari olmayan, özgür ve tüm Internet kullanıcılarına açık bir kaynak olmasıyla övünür. Site seçimi, değerlendirmesi, organizasyonu, ve açıklama yazması aşamalarının hepsinde objektif, adaletli ve dürüst olmak düzenleme işleminin vazgeçilmez bir özelliği olmalıdır. Biz gönüllülerimizin hayırseverlik duygularına dayanmaktayız ve burada yaptığı işten dolayı herhangi birinden karşılık isteyen veya alanlara kesinlikle bundan vazgeçmelerini öneririz. Buna ek olarak rica veya rüşvetle sitelerini eklemeye çalışanlara da bundan vazgeçmelerini önermekteyiz. Kategorilerinde sitelerin yayınlanması için ya da öne çıkarılması için herhangi bir ödeme alan editörler projeden derhal çıkartılacaktır.

Kendi siteleri olan, site promosyon işi işe uğraşan kişiler de dahil olmak üzere herkesi DMOZ projesine katılmaya davet ediyoruz. Editörler düzenlemekle sorumlu oldukları kategorilerle ilgili bir iş veya site sahibi olabilirler. Hatta kendi sitelerini düzenledikleri ilgili kategoriye ekleyebilirler. Ancak, sadece kendi sitelerini ekleyenler, kendi sitelerini övücü açıklamalar yazanlar, kendi sitelerini yıldızlayanlar, veya rakiplerinin sitelerini silen veya eklenmesini engelleyenler DMOZ yönergelerine ve amaçlarına aykırı düşecektirler. Buna benzer olarak rakip sitelerin açıklamalarını değiştirerek kullanıcılar tarafından bulunmalarını zorlaştırmaya çalışanlar da DMOZ yönergelerine aykırı düşmüş olurlar.

Bazı durumlarda bir editörün işi dizinde yaptıkları editörlükle tamamen çakışabilir. Buna örnek olarak görevi sitelerin arama motorlarındaki konumunu yükseltmek olan kişiler veya profesyonel olarak siteler için içerik yaratanlar verilebilir. Bu tür durumlarda bu kişinin editörlüğü direkt olarak hem kendine hem de DMOZ dizinine faydalı olacaktır. DMOZ'deki faaliyetleri sırasında bu editörlerin ana amaçlarının dizinin ve DMOZ projesinin çıkarlarını gözetmek olması gerekmektedir. Adaletsiz veya yanıltıcı faaliyetler ile kendi müşterilerini öne çıkartan ya da promosyonunu yapan bir editör DMOZ projesinden derhal çıkartılacaktır.

Bağlantılarını Açıklamak

Bağlantılar genellikle kişisel veya mesleki ilişkinizin olduğu sitelerdir. Şu tipteki bağlantılarınızı açıklamalısınız:

Bağlantılarınızı açıklamak için Bağlantı Veritabanı'nı kullanmalısınız. Bağlantılarınızla ilgili bildirilerinizin tam ve güncel olması sizin sorumluluğunuzdadır.

Yanıltıcı, adil olmayan ve kötü niyetli düzenlemeler yapmak amacıyla bağlantılarını kasıtlı olarak açıklamamak düzenleme yetkilerinin geri alınıp, editör hesabının kapatılmasıyla sonuçlanır.