In Partnership with AOL Search

DMOZ

Editör Hesapları

Bir Editör Hesabı, Bir Kişi

DMOZ editör hesapları sadece başvurusu kabul edilen kişinin kullanımı için verilmektedir. Hesaplar akrabalarla, iş arkadaşlarıyla veya arkadaşlarla ortak kullanılamaz; bunun yerine onları da editörlük için başvurmaya yönlendirin. Birden fazla kişi tarafından ortak kullanıldığı belirlenen hesaplar kapatılabilir.

Kişi başına sadece bir editör hesabına izin verilmektedir. Eski editörler, zaman aşımına uğramış, editörlükten istifa etmiş, veya görevden alınmış olsalar da yeniden aktifleştirme formunu kullanmalıdırlar. Yeni bir editör hesabıyla DMOZ'a yeniden katılan eski editörlerin yada birden fazla editör hesabına sahip kişilerin hesap sayıları bire düşürülür yada DMOZ meta editörlerinin ve yönetiminin kararıyla tüm hesapları kapatılabilir.

Teknik nedenlerden dolayı ve düzenleme kayıtlarının korunması amacıyla editör hesabı bir kez açıldıktan sonra editör ismi değiştirilememektedir.

Zaman Aşımına Uğrayan Hesaplar ve Yeniden Aktifleştirme

Editör hesabınız dört aylık zaman içerisinde en az bir düzenleme yaptığınız sürece aktif kalır. Dört aylık zaman zarfında hiçbir düzenleme yapmazsanız, editör paneline giriş yapmış olsanız bile hesabınız zaman aşımına uğrar. Yeniden aktifleştirme formunu kullanarak zaman aşımına uğrayan hesabınızın yeniden açılmasını talep edebilirsiniz. Eğer iyi bir düzenleme geçmişine sahip başarılı bir editörseniz, hesabınız genellikle yeniden aktifleştirilir. Eğer hesabınız yönetim tarafından kapatılmışsa, veya hatalı düzenlemeler nedeniyle daha önce uyarılar almışsanız hesabınız yeniden aktifleştirilmeyebilir. Her koşulda editörlük yetkilerinin (tamamen yada kısmen) geri verilip verilmemesi bizim kararımıza bağlıdır ve zaman aşımına uğramış bir hesabı herhangi bir nedenle yeniden aktifleştirmemeyi seçebiliriz. Hesaplarının yeniden aktifleştirilmesiyle ilgili soruları olan editörler DMOZ Yönetimi ile veya bir meta editörlerle bağlantıya geçmelidirler.

Editörlükten Ayrılma

Eğer bizden ayrılmaya karar vermişseniz; hesabınızı zaman aşımına uğrayana kadar kullanmayarak veya hesabınızı kapattırarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Hesabınızı kapattırmak için editör kumanda sayfasında bulunan "bir kategorinin editörlüğünden ayrıl" bağlacına tıklayarak gelen sayfada, üstte gri alanda yer alan "Editörlükten Ayrıl" kutusunu işaretleyerek alttaki metin alanına ayrılma nedeninizi yazmanız ve gönder düğmesine tıklamanız yeterli olacaktır. Editörlükten ayrılmadan önce tek tek düzenleme yetkilerinizin bulunduğu kategorilerden istifa etmeniz gerekmemektedir, "Editörlükten Ayrıl" kutusunu işaretlemek editör hesabınızı tamamen kapatmak için kafidir. Sistem isteğinizi onaylamanızı isteyecektir. Birkez editörlükten ayrıldıktan sonra, sistemi kullanmanız mümkün değildir. Eğer ileride tekrar DMOZ'a katılmaya karar verirseniz, yeniden aktifleştirme formunu kullanarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Editörlükten Çıkarılma

Yönergelerin başka bölümlerinde belirtilen nedenlere ek başka nedenlerle de editörleri çıkartabilir veya yetkilerini alabiliriz. Bu nedenlerden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

Meta editörleri bir editörün bir kategori için yetkilerini elinden alabilir veya bu yetkileri kısıtlayabilirler. DMOZ Personeli ise, meta editörlerinin eylemlerine ek olarak, editörleri tamamıyla çıkarma yetkisine sahiptirler. Editörler bu tür kararlar hakkında DMOZ Personeli ile iletişime geçebilirler.

İlgili Yönergeler: