IX. skupina F.C.I. - společenská a toy plemena
FCI skupina IX., sekce 4 - naháči Činský chocholatý pes si získal širokou oblibu mazlivou povahou. Vyskytuje se ve dvou formách: lysá s chocholkou na hlavě, špičce ocásku a s osrstěnými konci končetin, nebo plně osrstěná, tzv. labutěnka. Naháči mají zvýšenou tělesnou teplotu, takže za chladných dnů poslouží jako ohřívací láhev. Do chovu se zařazují obě formy. Povahou je milý, živý, k cizím spíše nedůvěřivý, držen musí být výlučně v bytě. Srst u labutěnky jemná, dlouhá, zbarvení: všechny barvy povoleny. Velikost: pes 28 - 33 cm, fena: 23 - 30 cm.
FCI skupina IX., sekce 6 Čivava je nejmenší a nejlehčí pes světa. Pochází z Mexika a je chována jako společenské plemeno. Existují dvě variety - krátkosrstá (původní) a dlouhosrstá. Je to sice miniaturní, ale sebevědomý a ostražitý pes, který si u nás získal široký okruh příznivců. Vzhledem k jeho křehkosti je nutná větší opatrnost. Zbarvení může být libovolné, výška kolem 15 - 23 cm, ideální hmotnost 1 - 2 kg.
FCI skupina IX., sekce 2 - pudlové Pudl je jedním z nejrozšířenějších společenských plemen. Má živou a veselou povahu, je inteligentní, přátelský a velice věrný. Charakteristická je jeho kadeřavá nebo šňůrová srst, která se upravuje stříháním různými střihy. Barvy: černá, bílá, hnědá, stříbrná a aprikot. Velikosti: velký pudl: 45 - 60 cm, střední pudl: 35 - 45 cm, trpasličí pudl: 28 - 35 cm, toy pudl: do 28 cm.
FCI skupina IX., sekce 5 - tibetští psi Tibetský španěl získal své jméno důsledkem vnější podoby s evropskými španěly, neodpovídá jeho původu. Pochází z Tibetu a je příbuzný s pekinským palácovým psíkem. Říká se o něm, že je z jedné třetiny pes, ze třetiny kočka a ze třetiny opice. Je to milý společník, otužilý, ostražitý vůči cizím. Rád si hraje s dětmi, nevyžaduje příliš mnoho pohybu. Srst hedvábná, hladká, po těle dlouhá, přilehlá, zbarvení: všechny barvy a kombinace jsou povolené. Velikost: kolem 25,4 cm.
FCI skupina IX., sekce 5 - tibetští psi Tibetský teriér získal své jméno omylem, nepatří mezi teriéry. Ve skutečnosti je to původem ovčácký pes z Tibetu. Ve dvacátých letech minulého století byli dovezeni první jedinci do Anglie. Později se rozšířil do dalších zemí a získal oblibu jako veselý, temperamentní společník. Je to inteligentní, přítulný a hravý pes, miluje děti. Zaujme hlavně svojí nádhernou dlouhou srstí, která vyžaduje pravidelnou péči. Srst dlouhá, rovná nebo lehce zvlněná, zbarvení: všechny barvy a kombinace jsou povolené kromě čokoládové a játrové. Velikost: pes 35,6 - 40,6 cm, fena o něco menší.