Kaszubi - Kaszuby

Nazwa Kaszuby pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie z XIII wieku, wystawionym przez papieża Grzegorza IX. Pojawiła się ona z czasem na całym Pomorzu, które to niezależnie od obiegowej nazwy, zamieszkiwali Kaszubi-Pomorzanie.

Obecnie stanowią Kaszubi około 500 – tysięczna społeczność zamieszkując przede wszystkim województwo pomorskie.

Dr. Jan Modrawski, pracownik UG, w swym opracowaniu z roku 1999 "Geografia wspołczesnych Kaszub"- wyznaczył granice wspołczesnych Kaszub poprzez następujące gminy: Krokowa, Gniewino, Łeczyca, Cewice, Czarna Woda, Dąbrówka, Bytów, Tuchomie, Lipnica, Przechlewo, Konarzyny, Brusy, Karsin, Kościerzyna, Nowa Karczma, Somonino, Żukowo i Gdańsk (za wyjątkiem jego wschodniej części). Wyznaczyły ją gminy ze znaczną odstetką Kaszubów (co najmniej 1/3), jak i jednostki terytorialne zamieszkiwane przez dużą ich ilość (Gdynia-30 tyś. , Gdańsk jak i Sopot po 20 tyś.). Nie oznacza to jednak, że poza nią nie mieszkają Kaszubi.

Kaszubów charakteryzuje przede wszystkim ich język , należący do języków zachodniosłowiańskich - jedyna dzisiaj pozostałość po językach Słowian pomorskich, którego to językowy status stwierdził już w 1893 roku językoznawca krakowski, prof. Stefan Ramułt.

kategorie 5

Zobacz także: 4

Kaszubska Strona Informacyjna
Zbiór informacji o instytucjach i organizacjach, muzeach, języku, wraz z jego zastosowaniem w nowych technologiach, historii i geografii. Materiały do bibliografii, literatura.
Zasoby Kaszubsko - Pomorskie
Informacje skoncentrowane na regionalnych zagadnieniach społecznych i kulturalnych. Artykuły, dyskusje, leksykon tematyczny.
[Kaszubian Mozilla]
Ostatnia zmiana:
marca 19, 2016 at 13:35:03 UTC
Społeczeństwo
Sport
All Languages
Kultura i sztuka
Biznes
Komputery
Gry
Zdrowie
Dom
Media
Wypoczynek
Leksykon
Regionalne
Nauka i edukacja
Zakupy