Jacqui Smith is a former UK Member of Parliament for Redditch, and also served as Home Secretary between June 2007 and June 2009.
Smith, Rt Hon Jacqui
Official site of the Labour MP for Redditch and the Home Secretary. Biography, constituency information, Westminster diary, and press releases.
The Public Whip: Jacqui Smith MP
Provides voting record since 1997 with analysis and comparisons to other MPs.
TheyWorkForYou.com: Jacqui Smith MP
Offers performance data, Register of Members' Interests entries, Hansard transcripts of recent appearances in Parliament, Early Day Motions signed, links and RSS feeds.
Telegraph: MPs' expenses: Jacqui Smith - her rise and fall
A look at Jacqui Smith's carrier. (June 03, 2009)
Telegraph: MPs' expenses: Timeline of the rise and fall of Jacqui Smith
A detailed timeline of the events. (June 03, 2009)
Telegraph: Home Secretary Jacqui Smith apologises over knife crime figures
The Home Secretary was forced to apologise over the release of controversial knife crime figures after the statistics watchdog accused the Government of spin. (December 15, 2008)
BBC News: Jacqui Smith
A political profile of the MP for Redditch. (July 19, 2007)
BBC News: First female boss for Home Office
Jacqui Smith becomes Britain's first female home secretary with her appointment to replace John Reid. (June 28, 2007)
Telegraph: Jacqui Smith profile: Rise of a Blair Babe
Profile of the first female Home Secretary. (June 28, 2007)
Telegraph: Brown appoints first female Home Secretary
Jacqui Smith, one of the "Blair Babes" who entered Parliament in the Labour landslide 10 years ago, became the first female Home Secretary today. (June 27, 2007)
Last update:
June 9, 2016 at 22:49:01 UTC
Regional
Science
Shopping
Society
Sports
All Languages
Arts
Business
Computers
Games
Health
Home
News
Recreation
Reference