Vánoce (z něm. Weihnachten svaté noci) jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. Slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu. Již ve 3. století někteří křesťanští teologové uvadějí 25. prosinec jako datum Kristova narození, oslava tohoto narození je dosvědčena poprvé v Římě kolem roku 336.[1] Všeobecně se Vánoce v církvi slaví od 7. století. V Česku je však za vrchol Vánoc považován Štědrý den, 24. prosinec, coby předvečer samotné slavnosti, do Vánoc je někdy zahrnována i doba adventní, která Vánocům předchází. K Vánocům se pojí nejrůznější tradice, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které nosí Ježíšek, či vánoční cukroví; některé z těchto tradic pocházejí již z předkřesťanských dob a souvisí s oslovou slunovratu, který na tyto dny též připadá. V současné době se však původní, náboženský význam Vánoc vytrácí a Vánoce se považují i za jeden z nejvýznamnějších občanských svátků.
MilyJezisku.cz
[ Děti (12 a méně) ] Dopis Ježíškovi s tipy na vánoční dárky, možnost připojení popisu a fotky vybraného přání.
Vánoce
[ Děti (12 a méně)/Mládež (13-15) ] Z historie, tradic a zvyků, zdobení stromečku, recepty, pohádky pro děti a koledy.
Vánoce - slavnost narození Ježíše Krista
[ Děti (12 a méně)/Mládež (13-15) ] Pohledy na význam, původ, obsah a datum svátků. Texty, pohádky, omalovánky, komentáře a koledy.
Wikipedie: Vánoce
[ Mládež (13-15)/Dospívající mládež (16-18) ] Etymologie a původ Vánoc, křesťanské slavení, Vánoce v Česku a ve světě, cukroví a Betlémské světlo, výtvarné umění a hudba.

Tato kategorie v jiných jazycích: 5

[Christmas Tree Mozilla]
Poslední změna:
listopad 28, 2016 at 7:45:04 UTC
Lidé a společnost
Předškoláci
Škola
Sporty a zájmy
Život mladých
All Languages
Počítače
Zábava
Hry
Zdraví
Zprávy a média